Mansur Yavaş’a ihale tuzağı

0
1

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı zor duruma sokmak için bazı tuzaklar hazırlandı ve bunlardan biri Şubat ayında yaşanmasına rağmen, yeni bir olay olarak sosyal medyada belgelerle duyurulmaya başlandı.” iddiasını ortaya attı.

Belediye şirketi Belplas’a Mansur Yavaş döneminde danışman olarak alınan, şirketin bazı işlerini takip etmesi için yetki verilen Adnan Yılmaz’ın, danışmanı olduğu belediye şirketinin ihalesine girdiği belirlendi. Bunun üzerine Yılmaz‘ın sözleşmesi iptal edildi. Olaydan iki ay sonra belgeler sosyal medyada yayıldı.

Sinek mücadelesi yapan, yollarda kullanılan fosforlu boyaları üreten ve uygulayan belediye şirketine, Melih Gökçek döneminde Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı yapan ve daha sonra ayrılıp İller Bankası’na geçen Adnan Yılmaz, geçen yılın mayıs ayında danışman olarak döndü.

6 Eylül 2019’da da bu kişiye organize sanayi bölgesinde ilaç, boya üretimi yapacak bina için gerekli izinlerin alınması, ilgili bakanlıklarda bu işlerin yürütülmesi, marka tescili işlemlerini yapma görevi de verildi.

İHALEYE DANIŞMANIN ŞİRKETİ KATILDI

Danışman Adnan Yılmaz, kendisine verilen vekalete dayanarak ortağı olduğu AD inşaat ile sözleşme imzaladı. Belplas tesis kurup sermaye artıracak, Adnan Yılmaz ve ortakları bu imkanlarla para kazanacaktı. Belplas şirketinin açtığı bir ihaleye Adnan Yılmaz’ın şirketi katıldı. İhaleye tek firmanın katılması ve gerekli kırımın yapılmaması gerekçe gösterilip ihale iptal edildi.

Adnan Yılmaz’ın ortaklık kurduğu şirketin ihale girdiğinin anlaşılması ve bu kişinin yetkisini aşan işlere girdiği öne sürüldü, durum Belplas Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Bedir’e bildirildi. Bunun üzerine Adnan Yılmaz’ı odasına çağırtan Bedir, “Arkadan iş çeviren kişilerle çalışamayız” dedi ve 20 Şubat 2020’de sözleşmesini feshetti.

GÖKÇEK DUYURDU

Ankara Büyükşehir eski Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaklaşık iki ay önce belediye şirketindeki danışmanlık görevine son verilme olayını sosyal medyada yeni bir olay gibi ortaya koydu. Gökçek, “Büyükşehirde skandallar birbirini takip ediyor.

Reklam Alanı