Ali Erbaş’ın açıklamaları vatandaşa soruldu

0
1

Areda Survey’in 30 Nisan-4 Mayıs arasında 3 bin 504 kişiyle yaptığı araştırmada Sağlık Bakanlığı’nın süreç yönetimini başarılı bulanlar yüzde 79,5 oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşcinselliğe yönelik ifadeleri ise katılımcıların yüzde 64,8’inin desteğini aldı.

Araştırma şirketi Areda Survey, 30 Nisan – 4 Mayıs 2020 tarihleri arasında kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI ile Türkiye gündemini araştırdı. Şirketin 30 Nisan-4 Mayıs arasında 3 bin 504 kişiyle yaptığı araştırmada vatandaşlara salgın ve siyaset gündemine ilişkin sorular soruldu.

VATANDAŞ ERBAŞ’IN YANINDA
Vatandaşlara, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cuma Hutbesi’nde eşcinselliğe yönelik ifadeleri ve bu söylemlere başta Ankara Barosu ve bazı insan hakları dernekleri olmak üzere tepki gelmesi de soruldu.

Katılımcıların yüzde 64,8’i “Ali Erbaş yalnız değildir, söylediklerini destekliyorum” yanıtını verirken yüzde 16,9’u Ankara Barosu’nun yapmış olduğu açıklamayı desteklediklerini belirtti.

YAKLAŞIK 2 KİŞİDEN 1’İ MEMNUN
İsveç’te koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyerek eve gönderilen 47 yaşındaki Emrullah Gülüşken’in kızları Samira ve Leyla’nın çağrısına Sağlık Bakanlığı kulak vermişyi. Ailenin özel uçak ile Türkiye’ye getirilmesine de vatandaşlara soruldu. “İsveç’te koronavirüse yakalanan vatandaşımızın tedavi edilmemesi üzerine kızı Leyla’nın Türkiye’den yardım istemesi sonrasında hastanın özel uçakla Türkiye’ye getirilmesi sizi gururlandırdı mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 54,5′ “Evet” yanıtını verdi.

KAMU BANKALARINA TAM NOT
Araştırmada sorulan “Kamu ve özel bankaların salgın sürecinde kredi/ kredi kartı ödemelerine ilişkin uygulamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 37,4’ü ” Kamu bankaları daha çok destek veriyor”, yüzde 31,1’i “İkisi de destek vermiyor”, yüzde 4,5 “Özel bankalar daha çok destek veriyor” yanıtını verdi. Yüzde 27,0 ise herhangi bir fikrinin olmadığını belirtti.

HASTANE YOKSA ALTERNATİF TIP VAR
Katılımcıların büyük bir çoğunluğu (%91,8) pandemi döneminde herhangi bir sağlık problemi yaşamadığını belirtirken, sağlık problemi yaşayan yüzde 8,2’nin yüzde 39,5’i sağlık sorununun tedavisi için hastaneye gittiğini belirtti. Yüzde 36,6 koronavirüs bulaşma riski nedeniyle gitmeyip evde ilaç içerken yüzde 23,9 alternatif tıp tedavi yöntemlerini denediğini belirtti.

VATANDAŞ KORONAVİRÜS GÜNDEMİNE ZAMAN HARCIYOR
Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının 11 Mart’ta çıkması ile birlikte Mart ayında yaklaşık her 4 kişiden 1’i koronavirüs haber takibine günde 6 saatten fazla zaman ayırıyordu. Fakat bu oranın Mayıs ayı verilerinde düştüğü görüldü. 6 Mayıs’ta yapılan araştırma verilerine göre koronavirüs haber takibine 6 saat ve üstü zaman ayıranlar yüzde 11,3 oranında. Yüzde 62,8 ise sadece 0-2 saat ayırdıklarını belirtti.

TÜRKİYE’NİN SALGINLA MÜCADELESİ BAŞARILI BULUNDU
Araştırmada katılımcılara sorulan koronavirüs trend sorularının sonuçları dikkat çekti. Araştırmalarda sorulan “Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüs salgını ile ilgili süreç yönetimini başarılı buluyor musunuz?” sorusu yüzde 79,5 “Evet” yanıtı ile en yüksek seviyesine ulaştı. Katılımcılar bu soruya; 16 Mart’ta yüzde 73,1, 21 Mart’ta yüzde 74,3, 6 Nisanda ise yüzde 70,2 “Evet” yanıtını vermişti.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer trend soru ise “Türkiye’deki, koronavirüs salgını ile ilgili süreç yönetimini başarılı buluyor musunuz?” oldu. 4 Mayısta “Evet” yanıtını verenlerin oranı bir önceki aya kıyasla yüzde 9,7 artarak, yüzde 66,9 oranında oldu.

Katılımcılara pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısı da soruldu. Verilere göre Cumhurbaşkanı’nı başarılı bulanlar yüzde 53.3 oranında.

Reklam Alanı