Almanya’da camiler ibadete açılıyor

0
0

Yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı alınan önlemler kapsamında ibadete bir süre ara verilen camilerin çoğu 9 Mayıs’tan itibaren ibadete açılacak.

Ülkedeki büyük İslami cemaatlerin oluşturduğu Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyince (KRM) yayımlanan bildiride, camilerin açılmasının belirli şartlara bağlandığı ve bu kurallara uyulması gerektiği belirtildi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD), İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (IGMG) gibi büyük teşkilatların camilerinde 9 Mayıs’tan itibaren ilk aşamada sadece sabah, öğle ve ikindi namazları cemaatle kılınabilecek ve mukabeleler, camilerde günlük olarak saat 12.30’da okunabilecek.

Bu aşamada camilerde, cuma ve teravih namazları ise ikinci bir karara kadar kılınamayacak.

Konuyla ilgili hazırlanan afiş, bilgi broşürü ve kamu spotu pazartesi günü kamuoyuyla paylaşılacak.

KARAR MEMNUN ETTİ

KRM tarafından yapılan yazılı açıklamada, federal düzeyde ibadethanelerin belirli şartların yerine getirilmesi koşuluyla açılabilecek olması kararının memnuniyetle karşılandığı vurgulandı.

KRM Sözcüsü Burhan Kesici, ibadet etmenin inançlarının bir gereği olduğunu belirterek, insan hayatını ve sağlığını korumak amacıyla alınan kararlara uyulması gerektiğini ifade etti.

Kesici, insanlığı tehdit eden bu salgının bir an önce sona ermesi için dua ettiklerini de belirtti.

Reklam Alanı