Ankara’da korona testi karaborsaya düştü

0
0

Türkiye’de korona vaka sayısının en yüksek illerinden biri oldan başkent Ankara’da durum her geçen gün ağırlaşırken, koronavirüs testinin karaborsaya düştüğü haberleri gelmeye başladı.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş, “Türkiye’nin Wuhan’ı oldu” denilen ve vaka sayısında İstanbul’u geride bırakan Ankara’nın koronavirüsle imtihanında izlenimlerini yazdı.

Yaşanan durumu “Behzat Ç.: Ankara Yanıyor” filmine atıf yaprak açıklayan Eş, “Doktorların nitelemesiyle başkentte “bulaş” sınır tanımıyor. Hemen her kamu kurumunda testi pozitif çıkmasına karşın görev yaptığı ortaya çıkanlar bulunuyor.” dedi.

 

Başta belediyeler olmak üzere pek çok kurumda vaka sayısının giderek arttığına dikkat çeken Sertaç Eş’in Ankara’dan aktardığı izlenimler şöyle:

TESTLER KARABORSADA

Ankara’daki hastaneler dışarıdan da hasta kabul ediyor. Kapasite bu yüzden zorlanmaya ve dolmaya başlamış.

Salgının Türkiye’ye ulaşması ve ilk kez yüksek noktalara çıktığı dönemde bazı acil tıp doktorlarıyla konuşmuştuk. Konuştuğumuz doktorları tekrar aradık, tamamı enfekte olmuş ve hastalığı atlatmış. Doktorlar, “Sağlık çalışanları en çok viral yük ile karşı karşıya olanlar. Tükenmişlik ve tıkanma yaşayan çok arkadaşımız var. İstifayı düşünenler artıyor, ancak istifa yasak. Sosyal açıdan inanılmaz bir kısıtlama içindeyiz, fiziksel yorgunluk, mental yorgunluk yoğun, psikolojik sorunlar görülmeye başlandı. Yük artınca hastanelerde koordinasyon sorunları yaşanmaya başladı” diye durumu anlatıyor.

Covid-19 testleri karaborsaya düşmüş. 120 TL’ye yapan yerler de var, 340 TL’ye de.

Reklam Alanı