Avrupa’ya kaçmak isteyen mülteciler birkaç gündür ne yaşadı?

0
0

Avrupa’nın, Türkiye’deki mültecilere sınırlarını açacağını duyurmasının ardından karadan ve denizden Avrupa’ya doğru bir mülteci akını başlamıştı. Yunanistan’ın sert müdahalesi ve Avrupa’dan yükselen mülteci karşıtı seslerle birlikte son durumun ne olacağı hale belirsizliğini koruyor. Biz de mültecilerin son birkaç gündür neler yaşadığını derleyelim dedik…

İlk günlerde yaşananlar

Suriye’de rejim güçlerinin İdlib’deki Türk askerlerine yönelik hava saldırısının ardından Türkiye’den Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlere sınır kapılarını açtığı duyurulmuştu.

Bu önemli gelişmenin ardından, Türkiye’de bulunan başta Suriyeli ve Afgan mülteciler, Türkiye’nin birçok farklı şehrinden Avrupa ülkelerine doğru bir “umuda yolculuk” başlattı.
27 Şubat’ı 28 Şubat’a bağlayan gece sınırların açıldığı haberini alan sığınmacılar, o gecenin sabahında özellikle İstanbul’da birçok noktadan göçmenler minibüs ve taksilerle Edirne’ye gitmeye başladı. Yüzlerce mülteci de botlarla ve gemilerle deniz yoluyla Avrupa’ya uluşmak için yola düştü.

Zeytinburnu’nda toplanan göçmenler, tuttukları minibüsler ve taksilerle Edirne’ye doğru yola çıktı. Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’na ve Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’na doğru yürüyüşe geçen göçmenlerin sayısının sürekli arttığı haber kanallarından da bazen canlı olarak yayınlandı.

Yunanistan’dan sert müdahale

Edirne’nin Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nda Avrupa’ya geçme umuduyla beklemeye devam eden mültecilere, Yunan polisi gaz bombası yağdırdı. Afgan mülteci Seyfullah Kerimi, tampon bölgede bulunduğu sırada 3-4 el atılan gaz bombasından birinin kendisine isabet ettiğini açıklarken; kıyafetlerinde meydana gelen yanığı gösterdi. Yunan polisinin gaz bombası saldırısına karşı mülteciler, oturma eylemi ve alkışlarla karşılık verdi.

Sağanak yağmurda ateşle ısınmaya çalışan düzensiz göçmenler, Yunanistan’ın sınırı açmaması nedeniyle günün ilk ışıklarıyla Edirne’den ayrılacaklarını söyledi. Yunan askerleri zaman zaman tampon bölgeye gaz bombası atarken; düzensiz mülteciler de alandan ayrılmak zorunda kaldılar. Yunanistan’ın sınır geçişlerine izin vermemesi ve sert müdahalesi sonucunda günün erken saatlerinde Edirne’ye ulaşan bazı düzensiz göçmenlerin ise gece saatlerinde İstanbul’a geri döndü.

“Avrupa Birliği sözünü tutmadı”

Tüm bunlar olurken bugün öğlen saatlerinde konuyla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz dün ne yaptık? Kapıları açtık, bu sabah itibarıyla sınırı geçenler 18 bin oldu. Bugün herhalde 25 bin 30 bini bulur” dedi. Avrupa Birliği’nin (AB) göçmenler konusunda Türkiye’ye verdiği sözleri tutmadığını kaydeden Erdoğan, “Biz bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız ve bu devam edecek. Neden? AB sözünde durması lazım. Sözünü tutması lazım” diye konuştu.

Avusturya’dan ‘sınırları kapatın’ çağrısı

Öte yandan, Avusturya’nın göçmen karşıtı başbakanı Sebastian Kurz, Türkiye’nin mültecilerin Avrupa’ya gidebilmesi için sınır kapılarını açması sonrası AB ülkelerine ilginç bir akıl verdi.

Kurz, 2015 ve 2016 yılları arasında yaşanan mülteci krizini hatırlatarak mülteci akınının Balkanlarda durdurulması gerektiğini belirtti. Zaman zaman yaptığı ırkçı açıklamalarla ‘Türkiye düşmanı’ olarak bilinen Kurz, mültecilerin Balkanlarda durdurulması için bu bölgedeki ülkelerin sınırlarının kapatılması önerisinde bulundu.

Reklam Alanı