Bakan Albayrak’tan ekonomi kalkanı açıklaması

0
1

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Ekonomik İstikrar Kalkanı adımlarımızın maddi tutarı 240 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu miktar, milli gelirin yüzde 5’i civarındadır.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen DEİK Talks programına katıldı.

 

Bakan Albayrak’ın açıklamasından öne çıkanlar:

“Ekonomik İstikrar Kalkanı adımlarımızın maddi tutarı 240 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu miktar, milli gelirin yüzde 5’i civarındadır.”

“Biz sadece devreye alınan adımların maddi tutarını dile getirmekteyiz. Eğer bazı ülkeler gibi ekonomik büyüklüğünü ifade etmemiz gerekirse, bu rakam 525 milyar TL’yi bulmaktadır. Bu da milli gelirin yaklaşık yüzde 11’ine denk gelmektedir”

“İster maddi tutarı ister ekonomik büyüklüğü dikkate alın, Türkiye salgın kapsamında destek/milli gelir oranında dünyadaki iyi konumda olan ülkelerden biridir”

“COVID-19 salgının ekonomimize etkilerini gidereceğimizden, ülkemiz için ortaya çıkan potansiyeli değerlendirebileceğimizden kimsenin şüphesi olmasın”

“Türkiye sağlam bilançosu ile bu süreci en rahat atlatacak ülkelerden birisidir”

Reklam Alanı