Bakan Çavuşoğlu yurt dışındaki Türklerle ilgili bilgi verdi

0
1

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışında 473 Türk vatandaşının yaşamını yitirdiğini açıkladı. Çavuşoğlu, salgın nedeniyle şimdiye kadar 103 ülkeden 65 binden fazla vatandaşın ülkeye getirildiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı COVID-19 Destek ve Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin COVID-19 salgınıyla mücadelede aldığı tedbirler ve yürüttüğü başarılı çalışmaların tüm dünyaya model olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bu sürecin Türkiye’deki sağlık sisteminin ne denli güçlü olduğunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, içeride salgınla mücadele ederken yurt dışına da yardımlarda bulunduklarına dikkati çekerek diğer ülkelerden gelen yardım taleplerine Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak yanıt vermeye çalıştıklarını belirtti.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının getirilmesi anlamında yürüttükleri çalışmalara da değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

Önümüzdeki günlerde de tahliyeler sürecek

“Salgın yaygınlaştıkça Türkiye’ye tahliye talepleri oldu. Şimdiye kadar 103 ülkeden 65 binden fazla vatandaşımızı Türkiye’ye döndürdük. 16 Nisan’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ikinci tahliyeyi başlattığımızı duyurmuştuk. O günden bu yana da 83 ülkeden 157 seferle 30 bine yakın vatandaşımızı ülkemize döndürdük. Önümüzdeki günlerde de vatandaşlarımızı getirmeye devam edeceğiz.”

350’den fazla Türk’ün cenezisi getirildi

Çavuşoğlu, “Maalesef bugüne kadar yurt dışında 473 vatandaşımız hayatını kaybetti” ifadesini kullanarak bu vatandaşlardan 350’den fazlasının cenazesini Türkiye’ye getirdiklerini kaydetti.

Reklam Alanı