Bakan Varank’tan yerli ilaç müjdesi

0
0

Koronavirüs yerli tanı kiti için 35 projenin destekleneceğini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Haziran ayında yerli ilaç konusunda müjdemiz olacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Kovid 19 Türkiye Platformu kapsamında Türkiye’nin Tanı Gücü konferansında açıklamalarda bulundu. Koronavirüsle mücadele kapsamında önemli açıklamalarda bulunan Varank, yerli ilaç konusunda Haziran ayında müjde vereceklerini söyledi.

Bakan Varank’ın açıklamalarından satır başları:

“Aşı ve ilaç geliştirme alanındaki çalışmalarımıza virüs daha sınırlarımıza girmeden başladık. Bugün 17 projemiz devam ediyor. Bunların için 8 aşı projemiz var. Bazı aşı projelerinde daha erken sonuçlar da elde edebiliriz. Birinde hayvan deneyi aşamasına geldiğimizi açıklamıştım. Haziran ayında yerli kaynaklarla sentez ilaçta önemli bir müjdemiz olacak. Kovid-19 projelerinde 300 stajyer araştırmacımıza burs vermeye başladık. Araştırmacılarımıza buradan başarılar diliyorum.

“KOBİ’LER BİR HAFTADA 446 BAŞVURU ALDIK”
Tıbbi tanı kitleri önemli teknolojilerden bir tanesi. Tanıda ne kadar iyiyseniz tedavide etkinliğiniz o derece artıyor. KOBİ’lerden ürün odaklı projeleri talep ettik, bir haftada 446 başvuru aldık. KOBİ’lerin gücünü bize bir kez daha göstermiş oldu. Tanı alanında 10 projeyi destekliyoruz.

“HİZMET ALIMLARI DESTEKLENECEK”
Teknopark şirketlerinde geliştirilen patentli teknolojiler var. Etkileşim artacak, hizmet alımları desteklenecek. Burada yer alan her iki çağrıya da başvuruları yarın alacağız. Hayat eve sığar uygulamasını biliyorsunuz. Güvenli alan seçeneği Bakanlığımız koordinasyonunda oluştu. Singapur’la işbirliği yaptık.”

Reklam Alanı