Belediyelere dezenfekte tüneli ikazı

0
0

Dezenfeksiyon tünelleri sağlığa zararlı mı? Cadde ve sokakların dezenfektan maddelerle yıkanması ne kadar doğru? Sağlık Bakanlığı belediyeleri uyardı. Dezenfeksiyon tünellerinin insan sağlığına zararlı olduğu ve caddelerin de su ve deterjanla yıkanmasının yeterli olacağı belirtildi.

Salgınla beraber hayatımıza giren dezenfeksiyon işlemleri ne kadar sağlıklı? Vatandaşların dezenfeksiyon tünellerine girmesinin ya da cadde ve sokakların dezenfektan maddelerle yıkanmasının faydası var mı? Sağlık Bakanlığı, belediyeleri dezekfektanların zararlarına karşı uyardı.

Belediyelere gönderilen yazıda, “Dezenfektan tünellerine girenlerin üzerine kimyasal püskürtülmesi hastalıkların bulaşmasını önlemez, insan sağlığına ise zarar verir” denildi.

Bakanlık, cadde ve sokaklarda belediye ekiplerinin kimyasallarla yaptıkları temizlik çalışmalarına ilişkin ise, “Su ve deterjan temizliği yeterlidir” dedi.

Cadde, sokak ve açık havanın dezenfekte işlemine tabi tutulmasının hastalığın bulaşmasını ve yayılmasını engellemeyeceği ve el değmeyen bu tür alanların dezenfeksiyonunun gerekli olmadığı vurgulandı. Belediyelere, “Temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri sırasında kuru süpürme veya yüksek basınçlı su veya kimyasal püskürtme aerosol oluşumuna neden olabilir, bu tür uygulamalardan kaçınılmalı,” uyarısı yapıldı.

Toplu taşımaya ilişkin önerileri oldu Sağlık Bakanlığı’nın. Uçak,tren, otobüs, metro ve dolmuş gibi toplu ulaşım araçlarında yüzeyler ve bu araçlarda yer alan her türlü araç, gereç ve eşyanın 8 saatte bir ve gün sonunda su ve deterjan ile temizliği yapılmalı denildi.

Umumi tuvaletler ve lavaboların temizliğinin sık yapılması, temizlik kontrollerinin kayıt altına alınması bu alanlarda temizlik sonrası 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyunun dezenfeksiyon amaçlı kullanılması önerildi.

Reklam Alanı