Çernobil’de yangın paniği

0
0

Ukrayna’nın kuzeyinde günlerdir devam eden orman yangınlarının nükleer felaketin yaşandığı ve binlerce insanın öldüğü santrale ulaşmasına 1 kilometre mesafe kaldı. Yangının olduğu bölgede radyasyon 16 kat daha fazla. Çevreye yayılan duman olası bir yağmurlar bulutları ile birleşirse gökten radyasyon yağacağı senaryoları ise korkuttu.

Ukrayna’nın kuzeyinde günlerdir devam eden orman yangınlarının, yıllar önce yaşanan felaket sonrası terk edilen Çernobil nükleer santraline birkaç kilometre mesafedeki alana sıçradığı bildirildi.
Tur operatörü Yaroslav Emelianenko yangının, kullanım dışı olan santralin bulunduğu hayalet şehir olarak bilinen Pripyat şehrine ulaştığını söyledi. Emelianenko alevlerin, en tehlikeli nükleer atıkların bulunduğu bölgeye iki kilometre mesafedeki bir bölgeye ilerlediğini ifade etti.
Sivil toplum örgütü Greenpeace, alevlerin yetkililerin duyurduklarından çok daha büyük olduğunu söyledi. Reuters’a konuşan Greenpeace Rusya sorumlusu, en büyük yangının 34.000 hektarlık bir bölgeye yayıldığı, eski nükleer santralin yalnızca bir kilometre uzağında olan ikinci yangının da 12.000 hektarlık bir alana yayıldığı uyarısında bulundu.
Polis, yangının bir kişinin yasak bölge yakınlarında kuru ot yakması üzerine 4 Nisan’da başladığını söyledi. Alevler 4 Nisan’dan bu yana nükleer santral yakınlarına ulaştı.
Reklam Alanı