CHP’li başkanların açtığı davaya DEVA Partisi de dahil oldu

0
0

İçişleri Bakanlığı’nın 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nu gerekçe göstererek CHP’li büyükşehir belediyelerinin koronavirüs nedeniyle bağış toplama kampanyalarını durdurmasının ardından bir tepki de Demokrasi ve Atılım Partisi’nden (DEVA) geldi.

DEVA Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, “Yerel yönetimler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır. Çağdaş devletler yerel yönetimlerinin güçlülüğü ile övünür” dedi.

“YASAKLAMA DEĞİL DAYANIŞMA ZAMANIDIR”

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’a konuşan Ekmen, dayanışma ve yardımlaşma kanallarının yasaklanmasının aksine artırılarak güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Devletin söz konusu yardımları destekleyerek koordine etmesi gerektiğini ifade eden Ekmen, “Yasaklama değil dayanışma ve koordine zamanıdır” dedi.

“BELEDİYELERİN BAĞIŞ KABUL ETME YETKİSİ”

Ekmen, alınan kararın hem ihtiyaç sahiplerine yardımları gitmesine engel olunduğunu hem de morallerin bozulmasına yol açtığını vurguladı. Belediyelerin bağış kabul etme yetkilerinin kampanya ve benzeri koordine yetkisini de içerdiğini hatırlatan Ekmen, şöyle konuştu:”İçişleri Bakanlığının yasağına gelince, Yardım Toplama Kanunu açısından doğru gözükebilir ama diğer yanda belediyeler ve büyükşehirler yasası var ve bu iki yasa da özel yasa oldukları için uygulamada öncelikli yasa olarak kabul edilirler. Belediyelerin bağış kabul etme yetkilerinin varlığı, buna dair kampanya ve benzeri koordine yetkisini de içerir.”

Reklam Alanı