CHP’li Girgin: Kısa çalışma ödeneği şartsız olarak uygulansın

0
0

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, çalışanlara büyük etki eden küresel koronavirüs salgınından dolayı bu hafta verdiği kanun teklifi ile, kısa çalışma ödeneğinin, kısa çalışmaya geçen iş yerlerinde hali hazırda sigortalı olan herkesi kapsayacak hale getirilmesi ve bu süreç boyunca yapılacak ödemelerin işsizlik sigortası ödemelerinden düşülmeyecek şekilde uygulanmasını teklif etti.

Küresel koronavirüs salgınının hayatı altüst eden etkiler yaratmayı sürdürdüğünü söyleyen CHP’li Girgin, “Bu etkilerin en can yakıcılarından biri kuşkusuz çalışma yaşamının sekteye uğrayacak hale gelmesi. Salgın öncesinde, emekçi halkımızın yaşamını altüst eden derin bir ekonomik kriz içerisindeydik. Şimdi salgınla beraber, şartlar giderek ağırlaşıyor. Bu krizin en büyük göstergesi: İşsizlik.” açıklamasında bulundu.

Girgin, TÜİK rakamlarına dayanarak verdiği istatistiklerde, “işsizlik oranı yüzde 13,7 oldu. Geçe sene 4 milyon 302 bin olan işsiz sayısı 92 bin kişi daha artarak 4 milyon 394 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranına iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar ile mevsimlik çalışanları dahil ettiğimizde işsiz sayısı 6 milyon 984 bine yükseldi. Zamana bağlı eksik istihdam ve yetersiz istihdam da eklendiğinde geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 172 bin kişi olurken işsizliğin de yüzde 23,6’ya yükseldiğini görmekteyiz. Salgına karşı gerekli bütün bilimsel tedbirleri uzlaşı yoluyla alırken, en büyük sorunumuz olan işsizliği unutmamalıyız.” dedi.

Reklam Alanı