CHP’li vekil: Sultanahmet de müze olmalı

0
1

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, “Topkapı Sarayı da müze olarak korunmalı, Ayasofya da müze olarak korunmalı, hatta Sultanahmet de müze olmalı; çünkü bunlar artık insanlığın ortak mirasıdır” deyince tartışma çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu, TBMM Genel Kurulu’nda Ayasofya’nın camiye çevrilmesi tartışmalarına değinirken tartışma Meclis tutanaklarına şöyle geçti:

Ayasofya konusunda yargı araçsallaştırılıyor. Benim görüşüme göre Topkapı Sarayı da müze olarak korunmalı, Ayasofya da müze olarak korunmalı, hatta Sultanahmet de müze olmalı; çünkü bunlar artık bizim kendi şeyimiz değil, kendimize özgü değil, insanlığın ortak mirasıdır bunlar. Anayasamız 63’üncü maddesinde bunu öngörüyor ve evrensel değerleri benimsemesi açısından da dünya ölçeğinde bunlar mirastır. Yargıyı kullanmayalım. Pekâlâ Cumhurbaşkanı kendi işlemiyle yapabilir, ama siz bugünden ‘Danıştay karar verecek’ diye her gün konuşmaya başladığınız zaman Danıştay bağımsız olarak karar veremez.
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: Kendileri iktidara geldiklerinde, yapabilirlerse, Sultanahmet’i müzeye çevirirler.

Mehmet Muş: İYİ Parti’nin araştırma önergesidir. Sayın Kaboğlu aslında bir zihniyeti ifade etti. ‘Elimizden gelse Sultanahmet’i de müzeye çevireceğiz’ diyor, Ayasofya’yı yaptıkları gibi.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül: Ne var bunda? Sen Hacı Bektaş’ın dergâhını müze yapıyorsun da…”

ÇELİK: AKIL, İZAN HİÇ UĞRAMAMIŞ

CHP Milletvekili Kaboğlu’ndan TBMM’de ‘Sultanahmet’i de müze yapalım’ önerisi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP’li İbrahim Kaboğlu’na şöyle tepki gösterdi: “Akıl, idrak, izan bu mahalleye hiç uğramamış… Bir insan kendi coğrafyasına ve değerlerine nasıl bu kadar yabancı olabilir? Bu zihniyeti şiddetle kınıyoruz. CHP derhal gereğini yapmalıdır. Her türlü toksik siyasetin aynı anlayıştan tezahür etmesi kimseyi şaşırtmıyor. Ama bunların artık ülkemizle rekabet içinde olan başka devletler için gerekçe üretmesi tahammül edilmez bir noktaya geldi. Bu şekilde düşünenler Libya meselesinden Doğu Akdeniz’e ve Suriye meselesine kadar sadece başka devletlerin tezlerini dillendiriyor. Hükümet eleştirisi değil bu. Muhalefet etmek değil, siyaseti zehirlemek için konuşuyorlar. Türkiye tüm dinlerin ibadethanelerine saygısını yıllardır yeni adımlarla pekiştiriyor. Bunlar ise her türlü saygısızlığı bu ülkenin parlamentosunda yapıyorlar. Şiddetle kınıyoruz bu siyaseti. Bunlarla mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

Reklam Alanı