Çin’de meclis faaliyetlerine start verilecek

0
0

Çin’de yeni tip koronavirüs nedeniyle yaklaşık 2 ay ertelenen, ülkenin en üst düzey yasama organı Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) ve istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansının (ÇHSDK) yıllık toplantıları başlıyor.

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaklaşık 2 ay ertelenen, ülkenin yıllık ekonomik büyüme oranı, savunma bütçesinin artışı gibi önemli konuların belirlendiği en üst düzey yasama organı Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) ve istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansının (ÇHSDK) yıllık toplantıları başlıyor.

ÇHSDK ve ÇUHK’nin 13’üncü dönem 3’üncü yıllık genel kurulu olan bu yılki toplantılarına katılmak üzere ülke genelinden 5 bin civarında delege başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda bulunan Büyük Halk Salonu’nda bir araya gelecek.

ÇHSDK’nın ilk toplantısı bugün başlarken, ÇUHK’nin ilk açılış toplantısı yarın yapılacak.

SALGIN TOPLANTILARI ERTELETTİ

Çin hükümetinin 1998’den bu yana her yıl martta düzenlendiği meclis toplantıları “çifte toplantılar” olarak da adlandırılıyor.

Ülkede 2003’te yaşanan SARS salgını döneminde bile yapılan meclis toplantıları şubat ayında alınan bir kararla ertelenmişti.

Salgının ülkede ilk çıktığı Aralık 2019’dan sonra ülkedeki yüzlerce hükümet yetkilisinin bir araya gelerek yapacağı en önemli siyasi etkinlik, Çin hükümetinin “salgını kontrol altına aldığı” mesajı da taşıyor.

Çin’de bugüne kadar Kovid-19 82 bin 967 kişiye bulaştı, virüs nedeniyle 4 bin 634 kişi hayatını kaybetti. Salgın dünya genelinde ise 330 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Reklam Alanı