CNN Türk’teki profesörün sözleri tartışma yarattı

0
1

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölge programında tartışma yaratacak sözler sarf edildi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs vaka sayısının tartışmaya açık olduğunu, çok test yapan ülkelerde vaka sayısının 5 veya 6 ile çarpılması, az test yapılan ülkelerde ise bunun 10 ile çarpılması gerektiğini söyledi.

Bu metodun Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’de tespit edilen hasta sayısının 10 ile çarpılması ile virüs bulaşan insan sayısının tahmin edilebileceğini belirtti.

“Vaka sayısının saklandığı düşüncesine katılmıyorum”

En iyi test yapılan ülkelerde dahi vaka sayısının 5’te 1’inin tespit edildiğini belirten Ceyhan, vaka sayısının saklandığı düşüncesine katılmadığını da ifade ederek, şöyle konuştu: Tespit edilen hasta sayısını 10 ile çarptığınız zaman Türkiye’de olabilecek virüs taşıyan insan sayısını tahmin edebiliriz.

Yani 25 bin vaka gibi bir rakam üzerinden hesaplarsak ölüm oranı düşük. Bu bütün dünyada böyle. Bütün dünyada ölüm oranı şu anda yayınlanan rakamlardan düşük.

“İller açıklanmalı ama tedbir alındıktan sonra”

Sağlık Bakanlığı tarafından salgına yönelik açıklanan rakamlarda illerin belirtilmemesine de değinen Ceyhan, “Bunun iki ucu var. Birinde tamamen gizliyorsunuz birinde ise Güney Kore gibi açık oluyorsunuz. Yalnız gizlemenin de belli avantajları var. Tedbirler alınmadan illerin açıklanmasını sakıncalı buluyorum. Eğer tedbir almazsanız açıkladığınız zaman araç kuyruklarını ve tatil bölgelerine giden insanları görebilirsiniz ve bunlar da gidip oralara yayabilirler” diyerek vaka sayılarının illere göre açıklanmasından önce alınması gereken tedbirlere dikkat çekti.

“Allah neden virüsleri yaratmış?”

“Şimdi buna Allah nasıl bir mekanizmayla ayarlamış bunu. İnsanlar belli bir ortalama yaştan daha uzun yaşayamaz. Bu neyle sağlanır? Bakteri yaratmış Allah, siz buna karşılık ilaçlar, antibiyotikler buluyorsunuz, öldürüyorsunuz. Bu sefer bakteriler, bu dengeyi koruyabilmek için bakteriler direnç gösteriyor. Allah neden virüsleri yaratmış? Çünkü, insanlar belli sayının üzerinde çoğalamaması gerekir. Yoksa kimse yaşayamaz. Siz ne yapıyorsunuz, bir virüse çiçek hastalığı çıkıyor, ona bir aşı yapıyorsunuz. Sonra ne oluyor, bir başka virüs çıkıyor, ona da başka bir tedavi uyguluyorsunuz.” Mehmet Ceyhan’ın sözleri, sosyal medyada gündem oldu.

Reklam Alanı