Destici’den savcılara ‘HDP kapatılsın’ çağrısı

0
3

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Merkez üssü İran’ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen Van’ın Başkale ilçesinde hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılara acil şifa dileyerek, çalışmalarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere ilgili bakanları ve yetkilileri tebrik etti.

Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı terör saldırısını kınadığını da ifade eden Destici, “Bizim vatandaşlarımız, son yıllarda Almanya başta olmak üzere Batı Avrupa’nın diğer ülkelerinde ırkçı saldırılara hedef olmaktadırlar. Bu saldırılarının tekrarlanmaması hususunda da Avrupa ülkeleri gerekli önlemleri almamıştır, alamamıştır.” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu’nun PKK gibi terör örgütlerine gösterdiği ilgiyi, Avrupa’da ırkçı saldırıların önlenmesi için göstermediğini dile getiren Destici, “Solingen’de yanan yüreğimiz, Hanau’da bir kez daha kanatılmıştır. Diğer Avrupa devletleri bu konuyu sadece taziye ile geçiştirirlerse bu saldırıların arkası gelecektir. Ama herkes şunu bilmelidir ki Avrupa’daki vatandaşlarımız sahipsiz değildir.” ifadelerini kullandı.

“HDP’nin kapatılması noktasında…”

HDP’nin kongrede Türkiye’ye meydan okuduğunu savunan Destici, bu meydan okumaya CHP başta olmak üzere bazı siyasi partilerin eşlik ettiğini söyledi.

BBP Genel Başkanı Destici, HDP dışındaki partilere “Bu son olsun. Teröre karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Teröre kim destek veriyorsa, PKK ile kol kola yürüyorsa onlarla ilişki kurmayı kesin. Onlara meşruiyet kazandırmaktan vazgeçin.” çağrısında bulundu.

PKK, PYD, YGP ne kadar Türkiye’nin düşmanıysa HDP’nin de o kadar düşmanı olduğunu dile getiren Destici, “HDP’nin PKK’dan hiçbir farkı yoktur. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığımızı, yetkili savcılarımızı HDP kongresinde yaşanan rezalet başta olmak üzere HDP’nin kapatılması noktasında, var olan yasayı işletmeye, sessiz kalmamaya davet ediyorum.” dedi.

Reklam Alanı