Erdoğan: Hafter bizim için muhatap değil

0
3

İstanbul’da cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’daki gelişmelerle ilgili, “Hafter, bizim için bir muhatap değil. Hafter orada bir maaşlı lejyoner.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da cuma namazının ardından gündeme dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya, İdlib, Trump ve Libya ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, İdlib’deki tavırlarının bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapacakları görüşme sonucunda belli olacağını söyleyerek, “Saat 18.00 gibi Putin ile telefon görüşmem olacak. İdlib’deki tüm gelişmeleri ele alacağız. Temenni ederim ki bu görüşmeyle de hayırlı bir adım atmış oluruz” diye konuştu.

“Trump’tan Patriot vermelerini istedik”

Türkiye’nin ABD’den patriot füze sistemi talep ettiğine yönelik iddialar da yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyorsunuz biz Sayın Trump’tan bize Patriot vermelerini istedik. Nasıl ki ‘Rusya’dan S-400 alıyoruz sizden de Patriot alalım’ dedik. Ama ona olumlu cevap vermediler, veremediler” dedi.

“Hafter, muhatabımız deği!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’daki gelişmelerle ilgili, “Hafter, bizim için bir muhatap değil. Hafter orada bir maaşlı lejyoner, meşru birisi değil, illegal, gayrimeşru” ifadesini kullandı. Erdoğan şöyle devam etti: “Şu anda Rusların Wagner’i orada. Bunları neden konuşmuyorlar? Elimizde video tespitleriyle bunların hepsi var. Bir diğeri Sudanlılar. Çadlılar. Bunların hepsini topladığınızda 10 bine aşkın terörist var. Önce bunların çözüme kavuşturulması lazım. Biz nasıl Suriye halkının daveti üzere oradaysak Libya’da da Libya halkının daveti üzerine anlaşmamızı yaptık ve o şekilde Libya’ya gittik. Aramızdaki fark bu.”

Reklam Alanı