Faruk Bildirici’den Veyis Ateş eleştirisi

0
0

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Habertürk TV sunucusu Veyis Ateş’in tepkilere neden olan canlı yayına ilişkin sosyal medyadan ‘üzüntüsünü’ bildirmesini yorumladı.

Bildirici, “Veyis Ateş hatayı farketmemiş- Bir yayıncılık hatasının tekrarlanmaması yanlışın nerede olduğunu anlamaya bağlıdır. Ama maalesef Veyis Ateş’in açıklamasında bu programdaki yanlışı anladığına dair ipucu yok. ‘Haklı tepkiler’ ve ‘yayın ilkelerimizle bağdaşmayan beyanlar’da bulunuyor ama neden haklı olduğu ya da hangi yayın ilkesine aykırı olduğuna hiç değinmiyor.” düşüncesini dile getirdi.

Bildirici, “Bir kez daha altını çizerek belirteyim; ana haber programını sunan bir yayıncının toplum sağlığına aykırı, bilim karşıtı ve ayrımcı bakış açısına sahip olması ya da böylesi düşünceleri mazur görebilmesi vahim olur.” ifadesini kullandı.

Yanlışın aynı mecrada düzeltilmesi gerektiğinin altını çizen Bildirici, ” Öncelikle Veyis Ateş’in bu konuda yeni bir açıklama yapıp yapmayacağını anlamak için dün akşamki ana haberleri bekledim. Ama Ateş, haberlerde bir açıklama yapmadı, yeni bir düzeltme yoluna gitmedi. Anlaşılan sosyal medyadaki paylaşımını yeterli görüyor” görüşünü savundu.

Reklam Alanı