İstanbul’da o sayı 200’ü aştı

0
0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye genelinde 601 sağlık çalışanının koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını duyurmuştu. Koronavirüsle savaşta canla başla çalışan sağlıkçılarla ilgili kötü bir haber daha geldi..İstanbul Tabip Odası, şehir genelinde enfekte olan sağlık çalışanı sayısının 200’ün üzerinde olduğunu belirtti.

Dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgınında mücadele eden sağlık çalışanlarından 601’inin yeni tip koronavirüs Kovid-19 test sonuçlarının pozitif olduğu açıklamasının ardından özellikle üç büyük kentte sağlıkçıların durumu merak konusu olmuş durumda.

Sağlık çalışanlarına göre bu rakama Kovid-19 semptomları görülen ancak test sonuçları henüz çıkmamış olan sağlık çalışanları da eklenecek. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu ise sadece İstanbul’daki özel hastanelerde 100’den fazla hekimin enfekte olduğunu, kentte virüs bulaşan toplam sağlık çalışanı sayısının ise kent 200’ün üzerine çıktığını açıkladı.

Milliyet’te yer alan habere göre: İstanbul Tabip Odası Aile Hekimliği Kolu üyesi Dr. Emrah Kırımlı ise Milliyet’e yaptığı açıklamada, ilk testi pozitif çıkmayan ancak belirtisi olan ve akciğer tomografisinde hastalığı net ortaya çıkan olguların bulunduğunu belirterek şunları dedi:

“PCR testi pozitif sonuç verdiğinde yüzde 99.9 doğruluk payı var. Ancak bazen yanlış örnek alınması veya virüs sayısının az olması nedeniyle ilk testi negatif çıkıp çalışmaya devam eden meslektaşlarımız da oluyor. Sağlık çalışanları için hiçbir semptom gözetilmeksizin rutin testler yapılmalı. Özellikle İstanbul ve İzmir genelinde şu saatten itibaren ateşi olmayan ancak tat almada sorun yaşayan, öksüren veya diğer belirtileri olan kişiler de Kovid-19 kabul edilerek izole edilmesi gerekir. İlçeler bazında elimizde net veriler yok. Ancak çalışmak zorunda olup her gün işine giden insanların yaşadığı dar gelirli bölgeler vaka sayısı açısından biraz daha riskli olabilir.”

Reklam Alanı