Kılıçdaroğlu’dan ‘şehitler tepesi’ eleştirisi

0
0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Menemen’de yaptığı konuşmada, ilk kez Libya’dan şehit geldiğini söylediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Şehitler sıradan bir ölümü hatırlatmazlar bize. Onları bir eşya gibi görmek, eşya gibi değerlendirmek, ‘tane’ gibi ifade etmek kadar insanlık ayıbı başka bir şey yoktur. Hem şehide saygı duyacaksınız, hem şehidi meta olarak göreceksiniz. Daha önceleri aynı Erdoğan, şehitler için ‘kelle’ ifadesini kullanmıştı.

İktidar medyası ‘tane’ sözcüğünü özenle çıkarmış. Yani Erdoğan’a sansürü Erdoğan medyası uyguluyor. Buna rağmen dün akşam AK Parti’nin internet sitesine girdim. Acaba orada konuşma metni tam verilmiş mi diye. Orada da çıkarılmış. Çünkü ‘tane’ sözcüğünün şehitler için kullanılmasının doğru olmadığını AK Partililer de kabul ediyorlar. Beyefendi prompterden, yani camdan konuşmayı kesince ne söylediğini bilmiyor.”

Erdoğan’ın, “Şehitler tepesi boş kalmayacak” dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Beyefendi, şehitler tepesi boş kalmayacaksa çocukların var. Seni kefenle karşılayan gençler vardı. Onları gönder oraya, niye göndermiyorsun?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Azerbaycan ziyareti öncesi kendisine soru soran Fox TV muhabirini eleştirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın cevap verirken ezberinin bozulduğunu savundu.

Erdoğan’ın, Rusya’nın, Suriye’de rejim güçlerine en üst düzeyde destek verdiğini ve Türkiye’nin bu mücadelenin içinde olmaya mahkum olunduğunu söylediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Niye mahkumsun? Amerikalılar mal varlığını araştırıyorlar diye mi mahkumsun?” dedi.

Reklam Alanı