Kızılay sınırdaki göçmenlere 130 bin kumanya dağıttı

0
0

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, “Ayvacık, İpsala ve Pazarkule’de yaklaşık 70 çalışan ve gönüllümüz ile tüm araçlarımızla 130 bin kumanya dağıttık.” dedi. Pazarkule Sınır Kapısı’nda sınırın sıfır noktasında incelemelerde bulunan Kınık, yaptığı açıklamada, Kızılay’ın bölgede çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü söyledi.

Kınık, sığınmacıların insani haklarını kullanarak Yunanistan’a geçmeye çalıştıklarını belirterek “Ayvacık, İpsala ve Pazarkule’de yaklaşık 70 çalışan ve gönüllümüz ile tüm araçlarımızla 130 bin kumanya dağıttık, birtakım hijyen destekleri verdik. Çocuk dostu tırımızı alana çektik ve burada ölüm yolculuğuna dönüşen bu süreçten etkilenmiş çocuklara psikososyal destek sağlıyoruz.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bugün Edirne’de 140 bin civarında kişinin Yunanistan’a, Avrupa Birliği topraklarına geçtiğini söylediğini anımsatan Kınık, hala o tarafa geçmeye çalışan çok sayıda sığınmacı bulunduğunu dile getirdi.

Kınık, sınır boyunca insanların ihtiyaç duyduğu temel destekleri sağlamak için devletin ilgili kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli şekilde çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu insanların gıdaya, hijyene, barınma-ısınma, sağlık, psikososyal destek ve hukuki destek ihtiyaçları var. Bu çok boyutlu ihtiyaçlarının karşılanması için Kızılayımız sahada bütün geçiş bölgelerinin aşağı yukarı tamamında bu insanlara destek veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Reklam Alanı