Mehmetçik omuzdan füze ile kuşanacak

0
1

ASELSAN ve Roketsan iş birliğiyle yürütülen Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi kapsamında geliştirilen füzelerin yakın zamanda birliklere teslimatına başlanacak. Uzmanlar projenin neden önemli olduğunu anlattı, ihracat boyutuna dikkat çekti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yaptığı “Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (PorSav) kapsamında teslimatlar yakın bir zamanda olacak” açıklaması gözleri bir kez daha bu projeye çevirdi.

3 BAYRAKTAR DAHA TESLİM EDİLDİ

Peki proje Mehmetçik’e ne gibi avantajlar kazandıracak, sistemde olan hangi ürünün yerine kullanılacak? Savunma sanayii araştırmacısı Hakan Kılıç hem bu sorulara yanıt verdi hem de gelecek dönemlerdeki muhtemel senaryoları anlattı.

PORSAV ALÇAK İRTİFADA GÖREV YAPACAK

PorSav’ın ‘milli MANPADS’ (Omuzdan ateşlenen füze) olarak adlandırılabileceğini belirten Kılıç, teslimi yaklaşan projenin milli kademeli hava savunma şemsiyesi oluşturulması vizyonunda görev üstleneceğine değindi.

Teslimatlar gerçekleştiğinde sahada nasıl bir durum olacağı konusuna da açıklık getiren Kılıç, “PorSav; Korkut, Gökdeniz, Hisar-A, Hisar-O ve Siper yanında sistemin en alçak irtifada savunmasını yapacak füze sistemini temsil ediyor. Bu kapsamda PorSav’ın birlik veya bölük bazında mobil alçak irtifa hava savunmasını karşılayacağını söylemek mümkün” ifadesini kullandı.

Reklam Alanı