Özgür Özel’den şaşırtan ‘Murtaza’ cehaleti!

0
2

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülüp yasalaşan Bekçi Yasası nedeniyle yaptığı açıklama esnasında, Orhan Kemal’in Murtaza isimli romanına gönderme yapması takipçileri tarafından çoğunlukla tepkiyle karşılandı.

Özel, TBMM’de dün yaptığı basın toplantısında ise bekçilerin vatandaşın bekçisi olması gerektiğini belirterek, “Birileri bekçiyi tekçi yapmak istiyor. Tek adamın görevlisi yapmak istiyor. Tekçi olmayın” dedi.

Edebiyat dünyasının önemli romancılarından Orhan Kemal’in beyaz perdeye de aktarılan önemli eseri Murtaza, CHP’li Özgür Özel vesilesiyle bir daha gündeme geldi.

ÖZEL’DEN ŞAŞIRTAN CEHALET!

Orhan Kemal’in romanında geçen Murtaza karakteri, dürüstlüğü abartan, işine aşırı düşkün patronlarının sözünü ilahi emir gibi gören, bu nedenle iki çocuğunun ölmesine neden olan bir karakteri anlatıyor. Birçok edebiyat değerlendirmecisi tarafından dürüstlüğü patolojiye çeviren absürt bir kimlik olarak kabul eden Murtaza’nın CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel tarafından övücü mahiyette bekçilere tavsiye edilmesi takipçilerinin haklı tepkisine neden oldu.

İşte yüzlerce tepkiden birkaç tanesi:

Reklam Alanı