Sosyal mesafede yeni karar

0
1

Çinli bilim adamları, virüsün ayakkabı tabanında yaşadığı ve hastadan 13 metre ileride bile tespit edildiğini belirterek sosyal mesafenin 4 metre olması gerektiğini belirtiyor.

Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin’de hayat normale dönmeye başladı. Ülke içi vakalara artık rastlanmazken, son günlerde de ölüm haberleri gelmemeye başladı. Virüsün merkez üssü olan Wuhan’da karantina kaldırılırken, Çinli bilim adamları da araştırmalarına hız verdi.

SOSYAL MESAFE 4 METRE OLMALI

Koroanvirüsle ilgili son yapılan araştırmaya göre virüsünün maksimum iletim mesafesi dört metreye kadar çıkabiliyor. Uzmanlar, virüsün ayakkabı tabanında yaşadığı ve hastadan 13 metre ileride bile tespit edildiğini belirterek sosyal mesafenin 4 metre olması gerektiğini belirtiyor.

1 AYDA 406 KİŞİYE BULAŞTIRABİLİR

Türkiye Gazetesi’nin manşetten duyurduğu habere göre Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Özka da yaptığı açıklamada “Eğer bu taşıyıcı sosyal mesafeyi 1 metreye indirirse, 30 gün içinde hastalığı 15 kişiye bulaştırıyor. Sosyal mesafeyi dikkate almadığı takdirde ise bir ay içinde hastalığı 406 kişiye bulaştırıyor.” ifadelerine yer verdi.

Reklam Alanı