Trump sonunda geri adım attı

0
1

ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd protestolarını bastırmak amacıyla orduyu gönderme tehdidinden geri adım attı. Konuyla ilgili konuşan Beyaz Saray yetkilileri, ülke genelinde gösterilere karşı verilen yanıtın yerel yönetimlerin düzeni kendilerinin tesis edebileceklerini gösterdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Esper, protestolara karşı Başkan Trump’ın daha önce dile getirdiği orduyu görevlendirme fikrinin aksine, şuan için bunu gerektirecek bir durum olmadığını belirtti. Esper’ın ordunun görevlendirmesine karşı çıktığı açıklamasından önce Başkan Trump’ın da bu fikrinden geri adım attığı belirtilmişti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ülke çapında devam eden ırkçılık karşıtı protestolara yönelik askeri güç kullanılmasını desteklemediğini söyledi. Pentagon’da açıklama yapan Esper, “Muvazzaf askerlerin düzeni sağlamak için sokağa çıkmasının son çare olması” gerektiğini belirterek, “Yalnızca en acil anlarda olmalıdır, şu an öyle bir durum yok” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsyan Yasası’na dayanarak olayları bastırması için orduyu sokağa çıkarabileceğini söylemişti.

ESPER, TRUMP’IN FİKRİNE KARŞI ÇIKTI
İsyan Yasası’nı devreye sokulmasına karşı olduğunu belirten Esper, Ulusal Muhafızlardan destek alınmaya devam edilmesinin daha doğru olduğunu söyledi. Tam zamanlı muvazzaf asker statüsünde olmayan Ulusal Muhafızlar üyeleri, önemli toplumsal olaylarda veya doğal afetlerde federal veya eyalet yönetimlerinin talebiyle göreve çağrılabiliyor.

ABD’de ırkçılığın bir “gerçek” olduğunu belirten Esper, herkesin buna karşı ses çıkarmasının önemli olduğunu belirtti.

Esper, George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesinin “korkunç bir suç” olduğunu ifade etti.

KAMUOYUNDAKİ TEPKİLERE YANIT
Bu arada Trump’ın George Floyd gösterilerine karşı elinde tuttuğu İncil’le yürüyüşe geçmesi ve St. John Episkopal Kilisesi önünde poz vermesine yönelik eleştiriler sürüyor. Yürüyüşte Trump’ın yanında yer alan Esper, artan tepkiler üzerine nereye gittiğinden haberdar olmadığını savundu.

Daha once NBS News’a yaptığı açıklamda, “Nereye gittiğimi bilmiyordum. Oluşan hasarı inceleyeceğimizi ve askerlerle (Ulusal Muhafızlar) konuşacağımızı zannediyordum” diyen Esper, Pentagon’daki açıklamasında da benzer görüş dile getirdi.

Reklam Alanı