Tüm yurtta güven ve huzur uygulaması gerçekleştirildi

0
2

Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimleri Covid-19 tedbirleri kapsamında ülke genelinde eş zamanlı “Türkiye Güven Huzur” uygulaması gerçekleştirdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, süresiz kapatılan işyerlerinin kapalı olup olmadığı, çalışma saatleri yeniden düzenlenen işyerlerinin belirlenen saatlerde faaliyet gösterip göstermediği ve kapanış saatlerine riayet edip edilmediği denetlendi. Semt pazarları, market, fırın, petrol istasyonu vb. işyerlerinde sosyal mesafe ve maske takma zorunluluğunun yanı sıra AVM ve marketlerde 10 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri kabulü ve dışarıda sıra bekleyen şahısların sosyal mesafe kuralına uyup uymadığı kontrol edildi. Sosyal mesafe ve kısıtlamaya uyulup uyulmadığı denetlendi.

AÇIK ALAN VE ULAŞIM ARAÇLARI DENETLENDİ

Toplu taşıma ve ticari taksilerin yolcu kapasiteleri, araç içinde maske kullanımı ve diğer kurallar ile park, bahçe, mesire ve yürüyüş alanları gibi yerlerde tedbirlere vatandaşların uyup uymadığı denetlendi.

4 BİN 368 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Ülke genelinden eş zamanlı yapılan uygulamada, 332 bin 492 kişi sorgulandı, 542 aranan şüpheli tespit edildi. Bunların 38’i gözaltına alındı. Sosyal mesafe kuralını ihlalden 2 bin 701, sokağa çıkma kısıtlamasına tabi 20 yaş altı bin 479 ve 65 yaş ve üzeri 188 olmak üzere toplam 4 bin 368 kişiye idari ve adli işlem düzenlendi.

5 BİN 831 SÜRÜCÜYE CEZA

Denetimlerde, 254 bin 52 araç kontrol edildi. Bin 42 toplu taşımaya, 151 ticari taksiye ve 4 bin 638 diğer araçlar olmak üzere toplam 5 bin 831 sürücüye para cezası verildi.

Reklam Alanı