Tunç Soyer’den itiraf gibi açıklama

0
1

Sözcü.com’dan Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gündemdeki ‘yardım toplama’ polemiğine ilişkin konuşan Soyer, “Zaten nakdi yardıma izin vermeyeceklerini biliyorduk bu yüzden nakdi yardım toplamadık” dedi.

Nevşin Mengü, konuk ettiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanları ile hükümetin bu dönemde zıtlaştığını, hükümetin belediyeler tarafından yapılan yardımları engellediğini fakat İzmir’de bu şekilde bir yaptırım uygulamadığını hatırlatarak bunun sebebini sordu.

Soyer, en başından beri koronavirüs sebebiyle kabul edilen bağışların nakdi değil, ayni bağışlar olduğunu, kabul edilen nakdi bağışların sorun yaratabileceğini öncesinden öngördüğünü belirtti.

“DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜK”

Bu öngörüsünün sebebini geçen yaz İzmir’deki büyük yangın ile açıklayan Soyer, o dönemde bir bağış kampanyası başlatmak istediklerini, bu iznin valiliğe bağlı olduğunu, valilik izni içinde aylarca uğraştıklarını ve bağış alamadıklarını söyleyerek bu dönemde de nakdi yardımların sıkıntı yaratabileceğini düşündüğünü ve bu sebepten kabul edilen yardımların yalnızca ayni yardımlar olduğunu belirtti.

“DAHA NE OLABİLİR Kİ…”
Soyer, bu kadar büyük bir küresel kriz olmasına rağmen hâlâ Türkiye’de eski siyasi söylemlerle gün geçirilmeye çalışıldığını söyledi ve “Bu çok anlaşılmaz bir durum. Daha ne olabilir ki el ele vermek için veya o ayrıştırmacı, ötekileştirmeci dili bir kenara bırakmak için, daha ne yaşayacağız ki? Ama buna rağmen bu siyaset üslubundan vazgeçilmiyor. Bu dönemde bunu görüyoruz ne yazık ki” dedi.

Mengü, Soyer’e, hükümetin muhalif belediyelere bu şekilde engeller çıkarmaması halinde belediyelerin neler yapabileceğini, İzmir’de nelerin farklı olabileceği sorusunu yöneltti.

Soyer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İyilikte yarışmanın ne kötülüğü olabilir” dediğini hatırlatarak, bu soruya “Siyasi partiler bu süreçte iyilikte yarışsaydı çok daha güzel hizmetler ortaya çıkardı ama böyle bir yarış yaşanamıyor, o nedenle siz kendi kendinize bir şey yapmaya çalışıyorsunuz. Biz isterdik ki, İzmir’de tüm kurumlarla birlikte ortaya proje koyalım ki daha büyük etki etsin ve daha çok insana dokunabilelim. Ama öyle olmadığı için biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kendi kendimize bir şey yapmaya çalışıyoruz” diye yanıt verdi.

 

Reklam Alanı