“Türkiye’de koronavirüs yok ama ihtimal çok yüksek”

0
1

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, ”Koronavirüsün Türkiye’de olabilme ihtimali çok yüksek. Sadece bu zamana kadar tespit edilebilmiş değil” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

”Havalimanlarına termal kameralar yerleştirildi. Burada şu sorulabilir? ‘Termal kamera ne kadar gösterir?’ Haklısınız ama ateşli vakayı erken dönemde yakalamak önemli ve ilk adım da bu.

Bu adım dünyada geç kalındı. Yeni yeni termal kameralar koyulmaya başlandı. Wuhan kentinde yayılım göstermesiyle biz 5 Şubat’ta bütün uçuşlarımızı durdurduk. Avrupa ülkeleri hiç uygulamadı. Avrupa’da yayılması da bu durum kritik.

Biz İran’la erken dönemde hemen sınırları kapattık. 23 Şubat’ta kara ve hava dahil olmak üzere kapattık. İran’la çok yoğun bir trafiğimiz var. Tam zamanında aldığımız karar, 20 bin İranlı’nın Türkiye’ye giriş yapmamasını sağladı. İtalya’da olma sebebi de gemide 30 kadar hastanın evlerine gönderilmiş olması. Hastalık varken karantinada uygulanmadı.

İran’la kapıları kapatmamış olsaydık, hastalık bizde de yayılacaktı. Bu salgının hala Türkiye’de olma ihtimali çok yüksek. Henüz tespit edilmiş bir vaka yok ama. Tespit edilmiş bir koronavirüs vakası yok. Bir gün sonra da çıkabilir, sonra da çıkabilir.

Bu yüzden bizim bu dönemde küresel sorunla ulusal mücadele etmemiz gerek.”

Reklam Alanı