1 Mayıs 1977’de neler yaşandı?

0
1

1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda İşçi Bayramı’nı kutlamak için 500 binden fazla insan toplanmıştı. Kimliği belirsiz kişiler tarafından meydana doğru ateş açılması büyük bir infial yaratırken acı olayda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

Dünyada 1890’da “İşçi Günü” olarak kutlanmaya başlanan 1 Mayıs, Osmanlı içerisinde de Cumhuriyet döneminde de kabul gördü.

Ancak ülkemizdeki ilk ve en büyük İşçi Bayramı kutlaması 1976’da Taksim’de yapıldı. Bir sonraki sene coşkuyla başlayan 1 Mayıs kutlaması ise ülke tarihine damga vurdu.

Tarihte ”Kanlı 1 Mayıs” olarak bilinen 1 Mayıs 1977’de Taksim kutlamaları sırasında silahlı saldırı yaşandı. Meydanı gören yüksek noktalarda konuşlanan kişi ya da kişilerin kimlikleri ise yıllar geçmesine rağmen tespit edilemedi.

Akşam saatlerinde dönemin DİSK genel başkanı Kemal Türkler’in konuşması sırasında duyulan silah sesleri, insanların panik halde kaçışmasına neden oldu.

Taksim’in dar sokaklarına koşan insanlar, Kazancı Yokuşu’nda yolu kapatan bir kamyonun bulunması sebebiyle birbirini ezdi.

Tarihin karanlık sayfalarından biri olarak bilinen ”Kanlı 1 Mayıs”ta toplam 34 kişi hayatını kaybetti, 136 kişi ise yaralandı.

Reklam Alanı