Adalet Bakanı Gül’den koronavirüs tedbirlerini açıkladı

0
0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınacak tedbirlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Konuya dair düzenlenen toplantının ardından kameraların karşısına geçen Gül, sözlerinin başında “Cezaevlerinde pozitif bir vakaya rastlanmamıştır. En ufak belirti gösterenler hastaneye gönderilmekte, cezaevine sokulmamaktadır” bilgisini verdi.

Gül’ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biz büyük bir devletiz bu sorunu da hep birlikte aşacağız. Bugün Koronavirüs’e karşı adalet sisteminde alınan tedbirlere ilişkin ikinci koordinasyonumuzu da gerçekleştirdik. Bu vesile ile tüm adliyelerimizde, adalet hizmetlerinde bakanlık kurumlarımızda özveri ile çalışan tüm hâkim ve savcılara, tüm personelimize, çalışanlarımıza, tüm kurumlarımızda görev yapan tüm çalışanlara buradan ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bugün HSK, TBB, Türkiye Noterler Birliği başkanlarımızla da çalışmaları değerlendirdik. Özellikle Yedi milyon metrekarelik açık ve kapalı alanda dezenfekte çalışmaları yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca ring ve servis araçlarımız denetimli servislik bürolarımız da dezenfekte edilmiştir. Tekraren söylemek isterim ki cezaevlerinde pozitif bir vakaya rastlanmamıştır. Kabul işlemleri sırasında yeni gelen tutuklu ve hükümlülere sağlık kontrolü yapılmaktadır. Yurt dışı öyküsü olup olmadığına ilişkin de incelemeler yapılmaktadır. Şayet böyle bir durum varsa kuruma alınmadan izolasyona götürülmektedir.

Ceza infaz kurumlarının tamamında her türlü ateş ölçer, el dezenfektanı, maske, eldiven gibi tüm malzemeler tedarik edilmiş durumdadır. Dışarı ile teması olan görevlilerin içeriye hastalığı taşıma ihtimaline karşı bu önlemlerin önemli olduğunu söylemek isterim. Bizzat kontrol edilmekte ve yerinde inceleme yapılmaktadır.Yine görüşe gelen avukatlar da aynı usûlü izlemektedirler.

Reklam Alanı