Alo 184’e bir ayda 1,5 milyon çağrı

0
0

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sağlıktan eğitime, ekonomiden sosyal hayat kadar oldukça geniş bir alanda sıkı tedbirler alan Türkiye, salgının ardından kamu kurumlarının hızlı bir şekilde dönüştürdüğü ve bu kapsamda hizmet vermeye başlayan merkezlerden de ciddi katkılar aldı.

SABİM’İN KİMLİĞİ DEĞİŞTİ

İlk olarak 2004 yılında hayata geçirilen ve vatandaşların sağlık alanında bilgi alabileceği bir iletişim hattı olan Alo 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) koronavirüsün ülkemizde görülmesinin ardından yeni bir kimliğe büründü.

Salgının Çin’de görüldüğü ilk dönemden bu yana Türkiye’nin sürece hazırlanması için önemli adımlar atan Sağlık Bakanlığı, mart ayı içinde Alo 184 hattını koronavirüs danışma hattına dönüştürdü ve vatandaşların tek telefonla hizmet alabilmesinin önünü açtı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla ilgili tüm gelişmeleri günlük olarak kamuoyuyla paylaştı. Foto: AA

VATANDAŞLARDAN İLGİ YOĞUNLUĞU

TRT Haber’in Sağlık Bakanlığından edindiği bilgiye göre Alo 184 SABİM Hattı mart ayı içinde sesli yanıt sistemi ve çağrı işlem hizmeti ile toplam 1 milyon 470 bin 833 talebi karşılayarak vatandaşlara bilgilendirme ve gerekli yönlendirmeleri sağladı.

Rekor düzeydeki talebin 419 bin 86’sını çağrı işlemleri oluşturdu. SABİM bu zaman diliminde ayrıca 1 milyon 51 bin 747 sesli yanıt sistemi çağrısı ile toplam 1 milyon 470 bin 833 talebi karşıladı.

Çağrılarda ilk sırayı İstanbul alırken, onu sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Antalya, Gaziantep, Kayseri ve Konya takip ediyor.

Reklam Alanı