Bakan Varank 14 koronavirüs projesinin maliyetini açıkladı

0
2

NTV ekranlarında açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 14 koronavirüs projesinin maliyetini açıkladı. Bakan Varank, “14 araştırmacıdan 18 milyon liralık bir talep var. Biz bu fonu da araştırmacılara sağlıyoruz.” dedi. Bakan Varank, araştırmacılara “Önünüzde hiçbir engel yok” denildiğini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuşmasından öne çıkanlar:

-Türkiye aşı çalışmasında nasıl bir yol izliyor?

”Bakanlığımızın ilgili kuruluşu TÜBİTAK, biz daha bu salgın Çin sınırında iken bilim insanlarımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bizim geçtiğimiz yıl geliştirdiğimiz 2 önemli gelişme var. Özellikle aşı geliştirme noktasında. Bu kurumlarımız nasıl aşı geliştirebiliriz şeklinde bir çalışma yürüyor şu an. 7 tane aşı, 7 ilaç, 14 projemiz var. Biz araştırmacılarımızdan 9 ay gibi kısa sürede netice alacağımız şeylere odaklanalım dedik. Bir portal da oluşturduk, bilim insanlarımızın yaptığı çalışmalar burada yayınlanıyor.

– 9 ay gibi bir hedeften söz ettiniz. Bunlar tüm dünya gibi bizim içinde maliyetli bir durum. Ne kadar bir bütçe ayırdınız?

14 araştırmacıdan 18 milyon liralık bir talep var. Biz bu fonu da araştırmacılara sağlıyoruz. Biz onlara önünüzde hiçbir engel yok dedik. Yeter ki bilim insanlarımız sonuç alsınlar.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI’NDA 15 NİSAN TESLİMATI

Yerli solunum cihazı ile ilgili 15 Nisan’dan itibaren teslim etmek gibi bir plan var. Ev tipi ya da taşınabilir solunum cihazları da var. Türkiye’de yine bunlara da destek verdiğimiz girişimciler var.

– Yeterli maskemiz var mı?

Özellikle maske konusunda ben araştırma yaptım gelen şikayetler üzerine, Türkiye’de şu an 25 milyon maske üretebilecek kadar kumaş üretimi var. Peki bu şikayetler nereden geliyor, fırsatçılardan geliyor. Şu an sağlık çalışanlarımız adına hiç bir sorun yok. Fırsatçılık yapan 198 firmaya da 10 milyonun üzerinde ceza kesildi.

”TEMEL İHTİYAÇ MADDELERİNİN ÜRETİMİ ASLA DURMAYACAK”

Çok ön görülemez bir süreç yaşıyoruz. Ama dinamik bir şekilde yürütmemiz gereken de bir süreç bu. Dünya ticaretinde siparişlerin azaldığını görüyoruz, gemi bulamayan firmalar görüyoruz. Bazı firmalarımız üretimine ara verdi. Ama aynı zamanda Türkiye’de üretimin devam etmesi için üretimi artıran firmalarımız da var. Ama biz özellikle şunu diyoruz kritik malzemelerde üretimi asla durdurmayacağız.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL İŞLEYECEK?

Bu çalışanları koruyan en önemli uygulamalardan bir tanesi. Burada işletmeler faaliyetlerine 4 hafta kadar ara verirse burada çalışanları işletmelerin İŞKUR’a bildirmesi durumunda bu ödenek sağlanıyor. Vergi borcunuz varsa bu ödenekten yararlanamayacaklar gibi bir algı var bu yok. Bin 752- 4 bin 381 lira arasındaki kısmı devlet karşılayacak.

Reklam Alanı