CHP kurultayına koronavirüs engeli

0
0

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, Diplomat Hüseyin Çiloğlu ve Yazar Tarık Çelenk’in de konuk olduğu TV 100 canlı yayınında Ahu Özyurt’un konuya dair sorusu üzerine şunları anlattı.

Yaklaşık 20 gün önce bazı genel başkan yardımcılarının Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek, koronavirüs salgınının Türkiye’ye de sıçrayabileceği ve bu nedenle CHP kurultayının seyircisiz yapılmasının ya da ertelenmesinin gerekebileceğini aktardıklarını söyleyen Yarkadaş, “Ancak bunun bir çözüm olmayacağı, bir salona 50 bin kişi toplamakla bin 500 kişi toplamak arasında bir fark olmayacağı için bu seçenek masadan kalktı” dedi.

Kurultayın ertelenip ertelenmemesi kararının bugün toplanacak CHP Parti Meclisi’nde görüşüleceğini belirten Yarkadaş, yapılacak sunumlar ve Sağlık Bakanlığı’ndan alınacak bilgiler ışığında karar verileceğini ve kurultayın Mayıs sonu ya da Haziran başı yapılması gibi bir kararın da çıkabileceğini söyledi.

Yarkadaş, bu konuda Türkiye’nin en deneyimnli enfeksiyon hastalıkları uzmanlarından biri olan CHP Milletvekili ve PM Üyesi Gaye Usluer’in PM’de bir sunum yapacağını ve hem bu sunum, hem Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanalığı’nın paylaşacağı bilgiler neticesinde Parti Meclisi’nin kurultayı toplamak ya da ertelemek yönünde bir bir karar vereceğini belirtti. Öte yandan Parti Meclisi’nin bu konuda karar yetkisini Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na da verebileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, genel merkezde basın toplantısı düzenledi. Torun, Corona virüsü ve korunma yöntemleriyle ilgili CHP’li büyükşehir belediyelerine bildirge gönderdiklerini söyledi.

Torun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  • Vatandaşlarımızın daha sağlıklı ortamda yaşamaları, özellikle kalabalığın yoğun olduğu bölgelerde belli hijyenik ortamların sağlanması ve gerekli tedbirlerin alınması için bir bildirge gönderdik.
  • Zaten biz göndermeden de Ankara, İstanbul, İzmir gibi birçok belediyemiz bu konuda tedbirleri almışlardı. Özellikle toplu taşıma araçlarında, Metroların giriş ve çıkışlarında kısacası vatandaşımızın çok yoğun kullandığı alanları steril hale getirdiler ve çalışmaları da devam ediyor.
  • Torun, 28-29 Mart tarihlerinde yapılması planlanan CHP kurultayına ilişkin de “Kurultayın ertelenmesi veya iptal olması gibi bir süreç şu an için konuşulmadı. Ama şuan bununla ilgili netleşmiş bir konu yok” diye konuştu.

Tüm bunlar konuşulurken, önemli gelişme yaşandı. CHP PM, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Koronavirüsle ilgili gelişmelerin ele alındığı toplantıda, Enfeksiyon Uzmanı ve PM üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer tarafından geniş kapsamlı bir sunum yapıldı.

Tıp doktoru olan bazı PM üyelerinin de değerlendirmelerde bulunduğu toplantıda, 28-29 Mart’ta yapılacak 37. Olağan Kurultay süreci de ele alındı.

Son toplantısını yapan PM, 37. Olağan Kurultayla ilgili çalışmaları yürütmek ve gerekli kararları almak için MYK’ya yetki verdi.

Reklam Alanı