İlk Meclis Kulisi duyurmuştu: 15 Temmuz Şehitleri Anıtı törenle açıldı

0
2

Yapımını ve açılış tarihini ilk olarak Meclis Kulisi’nin kamuoyuna duyurduğu Meclis bahçesine yapılan 15 Temmuz Şehitleri Anıtı törenle açıldı.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimine karşı dik durarak hayatlarını ortaya koyan şehitler için TBMM bahçesine yapılan anıtı TBMM Başkanı Mustafa Şentop törenle açtı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve törene katılan protokol üyeleri, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Meclise ilk bombanın düştüğü noktaya karanfil bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

TBMM Başkanı Şentop, önemli bir açılış için bir araya geldiklerini belirterek “15 Temmuz 2016’da Türkiye bir hain darbe teşebbüsüne maruz kaldı. Türkiye’de 27 Mayıs 1960’tan itibaren birçok darbeler, yarı darbeler, teşebbüsler yaşandı. 15 Temmuz’da yaşanan, görünüş itibarıyla bunlar içerisinde ihanette zirve noktası. Kanaatimce Türkiye’deki darbeler silsilesinin de sona erdiğini gösteren bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.” diye konuştu.

Bütün bu darbeler döneminde TBMM’nin hedef alınmadığını, bombalanmadığını anımsatan Şentop, 15 Temmuz’un aynı zamanda milletin anayasal düzene, TBMM’ye, kendi iradesine ve egemenlik hakkına sahip çıktığı, canı pahasına bunun arkasında duracağını gösterdiği bir gün olduğunu söyledi.

Reklam Alanı