Fikret Bila: Hükümet Mansur Yavaş’ın modelini örnek alsın

0
1

Koronavirüs salgınıyla mücadelede verdiği talimatlar ile örnek teşkil eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, salgına yönelik aldığı tedbirlerle övgüyle bahsedilir hale geldi.

T24 yazarı Fikret Bila, bugünkü “CHP’li belediyelerin başarısı” başlıklı yazısında, “Mansur Yavaş ve ilçe belediye başkanlarının ortaya koydukları ‘Ankara Modeli’, sadece belediyeler tarafından değil, hükümet tarafından da örnek alınmalıdır” dedi.

“Yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, 25 yıla yakın süredir AK Parti tarafından yönetilen büyükşehir belediyelerini kazanan CHP’li başkanların karşılaştıkları en ciddi sınav Koronavirüs salgını oldu.” diyen Bila, yazısında şunları kaydetti:

“Böyle ulusal bir sağlık sorunuyla mücadelede hükümetin belediyelerle koordinasyon ve işbirliği içinde çalışması beklenirdi. Ancak hükümet böyle bir çalışma yöntemi uygulamadı. Aksine CHP’li belediyelerin açtığı bağış kampanyasını durdurdu, onları “devlet içinde devlet” olmaya çalışmakla suçladı. Sadece AK Parti’li belediyeleri muhatap aldı, CHP’li belediyeleri dışarıda bıraktı.

Özelikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın hızla aldığı ve uygulamaya koyduğu kararlar başarılı bir sosyal belediyecilik örneği oluşturuyor.

Hükümet bağış kampanyasını durdurunca Mansur Yavaş bu karara yeni bir kampanya ile karşılık verdi. Yavaş, maddi durumu uygun olan vatandaşları mahallesinde veya komşu mahallede bakkala olan veresiye borçlarını kapatmaya davet etti. Ankaralılar bu çağrıya uydu ve ellerinden geldiği kadar komşularının veresiye borçlarını kapatmaya başladılar.

İlk günden dolmuşlar dahil toplu taşım araçlarının her gün temizlenmesini söylemeye bile gerek yok.

Başkent için söylenmesi gereken bir başka yön de başta Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar başta olmak üzere CHP’li veya AK Partili ilçe belediye başkanlarının da Büyükşehir Belediyesi’nin modelini başarıyla uygulamaları ve uyum içinde çalışmalarıdır.

Mansur Yavaş ve ilçe belediye başkanlarının ortaya koydukları “Ankara Modeli”, sadece belediyeler tarafından değil, hükümet tarafından da örnek alınmalıdır.”

Reklam Alanı