Koronavirüs notları

0
1

“Evde Kal” çağrısına ve kampanyasına rağmen, sabah işçi servisleri kalkmaya devam ediyor, kamuda dönüşümlü ve evden çalışılmaya geçildi. Fakat yine de uzmanlara göre dönüşümlü olarak bir virüs salgını oluşacak. Devletin rakamlarına nedense her zamanki gibi güvenilmiyor!

***

Süreci en iyi götürense sanki Almanlar ve onlar bile tek şeye umut bağlamış durumdalar, virüsün yayılımını belirli bir zamana yaymak, sağlık sistemlerinin virüsün yavaşlatılamaması durumunda çökeceğini düşünüyorlar, bu sefer Almanlar kaybederse tüm dünya kaybeder gibi bir durum var!

Açıklanan rakamlara göre Almanya’da durum gayet iyi gözüküyor ama bakın bir Alman akademisyen neler söylüyor:

“Artık mesele insanlarda virüsün yayılmasını engellemek değildir. Bu bir küresel salgındır ve artık durdurulamaz. Eldeki veriler ile yola çıkarsak alman nüfusunun 3’te 2’si enfekte olacak ve hastalanacaktır. % 80’i bunu hafif semptomlarla geçirecek. %20’si tıbbı yardıma muhtaç duyacaktır. %6’sı yoğun bakıma ihtiyaç duyacaktır bu milyonlara denk gelmektedir.

Eğer bizler virüsün hızla katlanarak artışına önlem almazsak sağlık sistemleri çöker
fakat enfeksiyonun yayılma hızını kontrol altına alırsak herkes uygun zamanda ihtiyacı olan tıbbı yardımı alır.

Bu yüzden önlemlere dikkat edin. Uyarılara lütfen uyun!”

***

Virüsün ekonomik etkileri olacağı kesin. Bank of America’nın cuma günü duyurduğu ekonomik durgunluk, dünyayı sarmalayacak gibi, sadece virüs değil, virüs öncesi var olan ve virüsle derinleşen ekonomik kriz bu sefer bizi de teğet geçmeyecek. Evde kalabilme olasılığı olan insanların evde kalmasında sıkıntı yok fakat işten çıkarılan işçiler evde kalırsa evde yiyecek yemeği yok. İşin bu tarafı başka bir krizin patlamasına sebep olabilir.

***

Dünya tarihine baktığımızda bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan milat olaylar var. İşte bu virüs de dünya tarihinde yeni bir çağı açan bir olay olur mu bilinmez. Bu durum insanlığın zihinsel, ekonomik ve sosyolojik dengelerini değiştirecek gibi. Bu yeni çağın akıbeti şimdilik belirsiz. Ancak çoktan beri değişmesi gereken paradigmayı bu virüs değiştireceğe benziyor. Umarız daha insani olan yönde olur.

***

ABD Başkanı Trump’ın ise derdi bambaşka gibi. Ayrı alemlerde bir lider! Köy yanarken saçını tarayan Trump, “koronavirüs” adına takmış durumda. Israrla “Çin virüsü” demeyi sürdürüyor. Öyle ki, düzenlediği bir toplantıda önündeki notlarda “korona” kelimesinin üzerini çizip ‘Çin’ diye yazıldığı görüldü!

***

Küba’nın hasta dolu gemiyi kabul etmesi ve koronavirüsten kırılan İtalya’ya doktor göndermesi ise tam Küba’ya yakışacak hareket…

İtalyanların balkonda şarkı söylemesi ise Titanik filmindeki orkestraya benzemiyor mu?! Gerçekten bu şekilde sonlanan bir filmin ana müziğinin Ciao Bella (Çav Bella) olması ise düşündürücü…

Reklam Alanı