Küba’nın keşfettiği Interferon Alfa 2B koronavirüs tedavisinde etkili oldu

0
0

Yeni koronavirüs tedavisinde etkili olan Interferon Alfa 2B ilacının mucidi Kübalı doktor Luis Herrera, “Dünya sağlığın bir ticari mal değil, aksine bir temel hak olduğunu anlama fırsatına sahip” açıklamasında bulundu. TeleSur’a konuşan Herrera, ilacın üretim süreci hakkında bilgi verdi.

Kübalı doktor 80’lerin başında ABD’den önemli bir profesörün Küba’ya gelerek, interferonun farklı bir amacı olan ilginç bir molekül olduğunu söylediğini ve ardından bir grup insanın interferonun üretimine yönelik eğitim için Finlandiya’ya gittiğini belirtti.

İlk interferonun Japonya’da, ikincisinin ise Kaliforniya’da üretildiğini söyleyen Herrera, “Bir yıl sonra yerel bölümlerde interferonun farklı genlerini klonladık ve 1981 ve 1982’de dengue ateşi salgınına karşı interferon üretmeye başladık, sonuçlarını da Kaliforniya’ya gönderdik” dedi.

2017’deki MERS salgınında insanların interferonun virüsün çoğalmasını önlediğini anladığına dikkat çeken Herrera, Çin’de salgının başlamasından birkaç hafta sonra insanların ilacı kullanmaya başladığını ifade etti.

Herrera, interferonun temel amacını ise şöyle açıkladı:

Amaç komplikasyonları ortadan kaldırmak. Gençler ve bağışıklık sistemi iyi durumda olan kişiler ilaca ihtiyaç duymayabilir, ancak yaşlı kişiler bu ilacı kullanarak sağlıklarına yönelik komplikasyondan kurtulabilir.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel 7 Şubat’ta Twitter’dan yaptığı açıklamada “Küba’nın geliştirdiği Interferon Alpha 2B ilacı Çin’de koronavirüse karşı kullanıldı. Çin hükümeti ve halkını koronavirüsle mücadele çabalarında destekliyoruz” açıklaması yapmıştı.

Küba’da yayımlanan Granma gazetesinin haberine göre IFNrec adlı ilaç, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun virüsün yol açtığı solunum yolu rahatsızlığını iyileştirmede seçtiği 30 ilaç arasında yer aldı.

Reklam Alanı