Playstation 5’in fiyatı sosyal medyada gündem oldu

0
1

Dünyaca ünlü firma Sony, Playstation 5’in tanıtımını yaptıktan sonra Türkiye’de satış fiyatına dair tartışmalar gündemin zirvesine çıktı. PS 5’in fiyatına dair henüz net bir rakam paylaşılmazken gümrük giriş fiyatının 3 TL olması, vergilerin ardından satış fiyatının ise bayi karı hariç 6.018 TL olması bekleniyor.

Sony, PlayStation 5’in tanıtımını dün yaparken, ürünün çıkış tarihi ve fiyatı açıklanmadı. Ürün eğer 30 Eylül’den önce Türkiye’ye 3 bin TL’lik gümrük giriş fiyatıyla gelirse, bayi kârı hariç fiyatı 6 bin 18 TL olacak. Üründe yüzde 50 ek gümrük vergisi, yüzde 20 ÖTV ve yüzde 18 KDV uygulanacak. Öte yandan, Gümrükler Genel Müdürlüğü, geçen hafta tüm gümrük müdürlüklerine bir yazı göndererek oyun konsollarının da içinde yer aldığı bir dizi üründe gümrük kıymet bedellerinin düşük gösterilmesinin önüne geçmek için önlem alınmasını istedi.

Merakla beklenen PlayStation 5’in tanıtımı dün yapılırken, ürünün çıkış tarihi ve satış fiyatı resmi olarak açıklanmadı. Japon teknoloji devi Sony’nin ürettiği oyun konsolunun, çıkış tarihinin 2020 sonunu bulabileceği ve ABD’de satış fiyatının da 499 dolar olacağı öne sürülüyor.

 

TÜRKİYE’DE GÜMRÜK GİRİŞ FİYATI 449 DOLAR
Satış fiyatının ABD’de 499 dolardan başlayacağı, Türkiye’ye gümrük giriş fiyatının 449 dolar olabileceği yönünde öngörüler basına yansırken, ürünün Türkiye fiyatı vergiler nedeniyle bu rakamın çok daha üzerinde olacak.

Reklam Alanı